ZONGULDAK DEVREK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü şanlı al bayrağımızın ilelebet gönderden inmemesi ve bu vatan topraklarında ezan sesinin dinmemesi için mücadele ederken gazi olan vatandaşlarımız unutulmadı.
19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Devrek Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen programa Kaymakam Vekili Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, Belediye Başkanımız Mustafa Semerci, İlçe Emniyet Müdürü Selim Karartı, İlçe Jandarma Komutanı Serkan Koparan, gaziler, Siyasi parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan öğrenciler ve vatandaşlarımız katıldı.

Programda Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Gaziler Derneği adına Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Törende; Devrek Şehir Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı 26 Ekim 2009 tarihinde askerlik hizmeti yaparken bölücü terör örgütü ile girişilen çatışmada yaralanarak Gazi olan Emrah Bölükbaşı yaptı. Bölükbaşı konuşmasında;

 ‘Gözünü, Türk’ün anavatanına, Anadolu Topraklarına diken emperyalist güçlerin en büyük hayali Anadolu’daki Türk varlığını sona erdirmekti. Esareti ve işgali kabul etmeyen Türk Milleti bu duruma son vermeliydi. 13 Eylül 1921’de Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ‘ün kumandasındaki kahraman Türk ordusu emperyalistlerin maşası olan Yunan ordusunu 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı muharebelerinden birisi olan, Sakarya Meydan Muharebesi’nde tarihinin en büyük bozgununa uğramıştır. Yunan ordusu bir sene sonra da Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak topraklarımızdan kovulmustur.

 Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türk Milleti adına ‘Gazilik’ unvanı ile ‘Mareşallik’ rütbesi vermiştir.

  Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata’mızdan bizlere intikal eden en büyük mirastır. Kahraman gaziler, ‘Gaziler Gününüz’ kutlu olsun.’dedi. Emrah Bölükbaşı´nın konuşmasının ardından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

19-09-201819-09-201819-09-201819-09-201819-09-201819-09-2018

Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kaymakamlık Binası Zemin Kat Devrek / Zonguldak - 0 372 556 10 23 - 556 42 34

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.