ZONGULDAK DEVREK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇEMİZDE 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SENE BAŞI DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI.

İLÇEMİZDE 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SENE BAŞI DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI.

İlçemizdemizde 2015-2016 eğitim öğretim yılı sene başı Danışma Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıya Devrek Milli Eğitim Müdürü Satılmış TUNÇKAYA, Şube Müdürü Cihan DURDUBAŞ,Belediye Meclis Üyesi Murat BOSTANCI, Devrek MYO Öğretim Görevlisi Şule KIYCI, İsmet Paşa Mah. Muhtarı Necla Esen AK, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmet AKDEMİR,sendika temsilcileri, Okul müdürleri, öğrenci temsilcisi ve rehber öğretmenler katıldı.

Devrek Milli Eğitim Müdürü Satılmış TUNÇKAYA; katılımcılara hoşgeldiniz dedikten sonra;2014-2015 eğitim öğretim yılını değerlendirdi ve 2015-2016 eğitim öğretim yılına ilişkin hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

 a) Eğitim Öğretim Açısından: Okullarımızda boş geçen ders olmadığı, okul ve öğrenci başarı seviyelerinin iyi düzeyde olduğu, özellikle TEOG sınav sonuçlarında İlçemizin birçok ders branşında İl birincisi olduğu, dönem sonu belge alma oranının yüksek olduğu söylendi. Okullarımızın çoğunda destekleme ve yetiştirme kursları açıldığı, bu kurslara katılımın ve devamın yüksek olduğu söylendi.

b) Fiziki Kapasite/Durum : Okul ve kurumlarımızın döneme hazır olunarak eğitime başlandığı, okullarda bakım tadilat onarım çalışmalarının tamamlandığı, onarım eksikliklerinin tamamlandığı 2015 yılı için onarım taleplerinin yapıldığı, şu an için Anadolu İmam Hatip Lisesinin heyelandan dolayı yıkılan binasının kullanılamadığı ve okulun Gazi Ortaokulu binasına taşındığı, Gazi Ortaokul binasınında Devrek Hamidiye Anadolu Lisesi Ek Binasına taşındığı belirtildi.Sınıf derslik başına düşen öğrenci sayısının 23-24 civarında olduğu söylendi.Yatılı okullarımızdan  pansiyon kapasitesinin hepsinin kuıllanıldığı belirtildi.

c) Personel Durumu : Okullarımızda sene başı itibariyle öğretmen kadro doluluk oranının %85 lerde olduğu belirtildi. İlk  atama kapsamında İlçemize 18 öğretmen atandığı bunların ihtiyacı karşılamaması üzerine ücretli öğretmen görevlendirmesi yapıldığı,  yardımcı hizmetler sınıfında  personel açığının, İŞ-KUR TYP kapsamında okulların temizlik hizmetlerin eksiksiz bir şekilde yürütüldüğü belirtildi.

 d) Sosyal/Kültürel/Sportif Faaliyetler: Okullarımızda mevzuat hükümleri çerçevesinde bu tür faaliyetlerin düzenlendiği, öğretmenlerce ders dışı faaliyetler adında egzersiz çalışmaları yapıldığı, beceri ve sportif alanda bir çok başarılara ulaşıldığı belirtildi. Aynı şekilde HEM bünyesinde de yetişkinlere yönelik kursların açıldığı belirtildi.

e) Diğer Hususlar : Geçtiğimiz dönem boyunca taşıma eğitimle ilgili sorun yaşanmadığı, kontrol ve denetimlerin düzenli yapıldığı, öğrencilerin okula erişimde sıkıntı yaşamadığı.

Dönem başı itibariyle maddi durumu yetersiz ailelerimizin öğrencilerine İlçe Kaymakamlığımızca kırtasiye, okul kıyafeti, spor kıyafeti ve giysi yardımları yapılmıştır. Ayrıca aynı şekilde Kaymakamlığımızca destekleme kursları içinde materyal desteği sağlanmıştır .

***- Rehber Öğretmenler Cihan ŞEN ve Melih SIVACI: Devrek MYO ve diğer üniversitelerle irtibata geçilerek öğrenci ve yetişkinlerimize yönelik tanıtıcı bilgilendirici eğitim ve seminerlerin lise öğrencilerimize yönelik tanıtımının faaliyetlerin düzenlendiği ve düzenlenmeye devam edildiğini söyledi.

***-Belediye Meclis Üyesi Murat BOSTANCI; İlçemiz Belediyesi ile işbirliğinin iyi olduğu, Özellik okullarımızın dış alanlarının peyzaj ve düzeni noktasında destek verildiğini söyledi.

***-Devrek MYO Temsilcisi Şule KIYCI ;Okullarımızla karşılıklı ilişkilerimiz METAL dışında istenilen seviyede değil.Bizimle birlikte karşılıklı bilgi alışverişinde bulunup eğitim öğretim düzeyinde ve sosyal düzeyde ilişkilerimizi arttırmalıyız. Sağolsun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bazı alanlardaki öğretmen ihtiyacımızı karşıladı teşekkür ediyorum dedi. 

***-Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmet AKDEMİR:Konumum gereği Çıraklıık eğitim merkezi şimdiki adıyla Mesleki Eğitim Merkezinin açılmasına çok sevindim. Burada öğrenim gören Çırak ve kalfa sayılarının fazlalığı beni sevindirdi.Özellikle METAL ve Mesleki Eğitim Merkezi okullarıyla daha çok işbirliği yapmalıyız.

***-Sendika temsilcileri öğrenci temsilcimiz ve okul müdürlerimiz gündem maddesiyle ilgili görüşlerini dile getirdiler.

    Daha sonra  başka söz alan olmadığından iyi dilek ve temennilerle toplantı sona erdirildi.

 

Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kaymakamlık Binası Zemin Kat Devrek / Zonguldak - 0 372 556 10 23 - 556 42 34

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.