ZONGULDAK DEVREK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde TEOG ve YGS Tercihleri İçin Tercih Danışmanlık Büroları Açıldı.

İlçemizde TEOG ve YGS Tercihleri İçin Tercih Danışmanlık Büroları Açıldı.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminde yerleştirme puanlarının açıklanmasının ardından, tercih döneminde öğrencilere ve öğrenci velilerine yönelik danışmanlık hizmeti verilmesi amacıyla 81 ilde “tercih danışmanlığı komisyonları“ oluşturulmaya başlandı.
İlçemizde de 6-16 tarihleri arasında Temmuz tercih döneminde, öğrencilere ve öğrenci velilerine yönelik danışmanlık hizmeti Devrek İstiklal İlkokuluna 6 rehber öğretmen nezaretinde öğrencilerin ve öğrenci velilerinin tercihlerine yardımcı olunmaya başlandı.
Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında, öğrencilere ve velilere yönelik rehberlik hizmeti verilirken, tercih yapılacak okulların fiziki koşulları, ulaşımı, yüzdelik dilimi gibi bilgiler konularında da yardımcı olunuyor. Ayrıca öğrencinin kendini tanıması, becerilerini fark etmesi, bir üst eğitim olan üniversiteden beklentilerini, tercihi yapılacak okulun mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını, okulun yakın ve uzak çevresini, öğrencinin lise sonrası hedeflerinin belirlenmesi konusunda rehberlik hizmeti verilmektedir.
    Devrek Milli Eğitim Müdürü Satılmış TUNÇKAYA, ” Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığımızın öğrencilerimizin ve öğrenci velilerimizin TEOG sürecinde sağlıklı tercih yapmalarını sağlamayı amaçlanıyor. Öğrencilerin bu komisyonlara mutlaka müracaat etmelerini ve bu komisyonlarımızın tavsiyelerini önemsemelerini istiyoruz. Çünkü okul seçimi, ilerideki üniversite tercihini de belirleyecek bir seçimdir. Bu dönemde öğrencilerin, bir rehberle birlikte tüm bilgileri ortaya koyup kendilerini bilimsel kriterlerle değerlendirecek danışmanlık hizmetine ihtiyacı var” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kaymakamlık Binası Zemin Kat Devrek / Zonguldak - 0 372 556 10 23 - 556 42 34

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.