ZONGULDAK DEVREK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI

İlçemizde  2018-2019 Eğitim öğretim yılı “İlköğretim Haftası Kutlama Programı”  Cumhuriyet Alanında yapılan çelenk töreni ve ardından istiklal  İlkokulunda  coşkuyla kutlandı.
İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLANDI

Programa Devrek Kaymakamı  Mehmet SOYLU, Belediye Başkanı Mustafa Semerci , İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah TURAN , kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlama programı  çelenk sunma töreni ardından öğrencilerin hazırlamış oldukları İlköğretim Haftası konuşmaları ve şiirleriyle devam etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah TURAN ;

Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Protokolün sayın üyeleri, saygıdeğer misafirler, değerli mesai arkadaşlarım, kıymetli veliler, değerli basın mensupları ve sevgili öğrenciler;

            Ülkemizin dört bir yanında yeni bir eğitim- öğretim yılının başladığı bu günde, millet olarak büyük bir coşku ve heyecan içindeyiz.

            Her yıl, milletçe okuma – yazma yarışına başladığımız, okullarımızın açıldığı ilk hafta ülkemizde İLKÖĞRETİM HAFTASI olarak kutlanmaktadır.

İlköğretim Haftası her yıl milletçe coşkuyla, yeniden okuma –yazma yarışına başladığımız haftadır.

 

Bugün;

-  Öğretmenlerimiz; öğrencileri ile buluşmanın sevincini yaşıyor.

- Çocuklarımız; okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmanın, heyecanını ve mutluluğunu ve coşkusunu yaşıyorlar.

- ve Anneler- babalar; onlar da en kıymetli varlıkları, evlatları kadar sevinç ve heyecan içindeler.

 

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın kendilerine, ailelerine, ülkemize ve tüm insanlığa yararlı,  vatanını ve milletini seven, onu daima yüceltmeye çalışan bireyler olarak yetişmeleri İlköğretimden itibaren başlayan eğitim süreci ile başlar.

Bu sebepledir ki; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk  “İLKÖĞRETİM DAVASI, İNSAN OLMA, MİLLET OLMA DAVASIDIR.”Sözü ile ilköğretimin hayati önemini vurgulamıştır.

            İlköğretim; Çocuklarımız için maddi ve manevi kültürel değerlerini koruyarak gelecek nesillere aktaran, olmazsa olmaz, vazgeçilemez ve ertelenemez bir süreçtir.

            İlköğretim; Atatürk’ ün gösterdiği MUASIR MEDENİYET seviyesine ulaşmanın en önemli basamağıdır.

 

            Değerli Öğretmen Arkadaşlarım;

Bu büyük hedeflere ulaşmak, çocuklarımızı bu hedefler doğrultusunda yetiştirmek için en büyük görevin biz öğretmenlere düştüğünü, en iyi sizler biliyorsunuz.

Sizlerin temsilcisi olarak, bu görevlerimizi yaparken, öğrencilerimizi sevgiyle ve şefkatle kucaklayıp, onları en iyi şekilde geleceğe hazırlamak için çalışacağımıza söz veriyoruz.

Saygıdeğer Velilerimiz;

En kıymetli varlıklarınız olan çocuklarınız bizlere emanettir. Bizler onları hayata, geleceğe hazırlarken sizlerle işbirliği içinde çalışacağız.

Çocuklarımız için en iyisini yapabilmek, onların bugün ve yarınlarını daha güzel yapmak için, okul yönetimleri ve öğretmenlerimiz ile sürekli dayanışma içinde olmanız bizim işimizi kolaylaştıracak, hedeflerimize daha kolay ulaştıracaktır.

Sizlerin ilgisi bizler için itici güç olacaktır.

 

Sevgili Öğrenciler;

            Öğrenci iken yaptığınız çalışmalar sizin, ailenizin ve ülkemizin geleceğini belirleyecektir. Bu bilinç ile derslerinize çalışınız. Unutmayınız ki dünyanın en kaliteli okuluna da gitseniz, dünyanın en iyi öğretmenlerinden ders alsanız, sizler çalışmadığınız sürece istediğinizi elde edemezsiniz.

            Derslerimizi düzenli çalışırken, çocukluğumuzu yaşamaktan da geri kalmayacağız. Her birinizin okulda kültürel, sosyal, sportif ve sanat faaliyetlerine katılmanızı öneriyorum. Böylece arkadaşlıklarınız daha çok gelişecek, kendinize güvenecek, arkadaş çevreniz artacak, yeteneklerinizi geliştirecek ve yarınlar güzel anılar biriktireceksiniz.

Öğretmenlerinizi, sizler için her türlü fedakârlığı yapan anne ve babalarınızı dinleyiniz, onları üzmeyiniz. Biz sizleri çok seviyoruz ve sizlere güveniyoruz.

 

                        SAYGIDEĞER DAVETLİLER;

            Büyük devletler nitelikli kadrolarla, yetişmiş insan gücüyle ayakta durur ve gelişmeye devam eder. Bilimde ve teknolojide öncülük etmek için eğitim sisteminin belirli bir felsefeye dayanması, kurumların buna göre şekillenmesi şarttır.

Eğitim felsefemizin bir ayağı Türk tarihine, Türk kültürüne ve vatan toprağına sımsıkı basarken bir ayağı da dünyayı dolaşmalı, evrensel olmalıdır.

Doğal maddi kaynaklara sahip olmayan milletler ve ülkeler için, yetişmiş insan gücünün, üretimin ve yaratıcılığın önemi çok daha büyüktür.

Eğitim ve öğretimde, çocuklarımızı vatan, bayrak ve millet aşkı ile yetiştirirken, bilimde ve teknolojide eleştirel düşünceyi, sorgulamayı, yeniliği özendirmeliyiz.

Yetiştirdiğimiz öğrenciler, birilerinin adamı değil, birer fert olduklarının bilincinde olmalıdırlar.

Yüce Allah’ın insana bahşettiği en büyük nimet olan akıllarını kullanabilmeli, doğru ile yanlışı ayırt edebilmelidirler.

Türk Milletinin bu güne kadar yaşadığı tecrübeler göstermiştir ki, eğitim- öğretim faaliyetlerinde AKILCILIK- BİLİMSELLİK ilkelerini ön plana alarak; “Bilgiyi üreten, paylaşan, insanlığın yararına sunabilen, araştıran ve sorgulayan, çalışkan ve üretken, Vatan/ Millet aşığı nesiller yetiştirmek milletimiz için beka meselesi olmuştur.

            Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne inanan, bilimsel düşünme yeteneğine sahip nesiller yetiştirmek için bugün, dünden daha fazla çalışmalıyız.

 

            Saygıdeğer Davetliler;

            Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu yıl 28 okul ve kurum, 600 e yakın personelimiz ile, yaklaşık 7000 öğrencimize eğitim hizmeti vereceğiz.

            Her yıl olduğu gibi ilçemiz okullarında yeni eğitim- öğretim yılı için gerekli hazırlıklar bu yıl da yapılmış, okullarımız eğitim- öğretime hazırlanmıştır. Bu çalışmalarımızda bizlere her türlü desteği veren başta Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediye Başkanımıza, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, tüm okullarımızın Okul Aile Birliği üyelerine ve yardımsever Devrek Halkına teşekkür ediyoruz.

             Bu duygu ve düşüncelerle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ilçemiz, ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, öğrencilerimize zihin açıklığı, öğretmen arkadaşlarıma sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini diliyorum. 

            Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, eğitim şehitlerimizi rahmet -minnet ve şükranla anıyor saygılarımı sunuyorum.

 

                       

 

 

17-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-201817-09-2018

Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kaymakamlık Binası Zemin Kat Devrek / Zonguldak - 0 372 556 10 23 - 556 42 34

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.