ZONGULDAK DEVREK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAĞLIKLI YAŞAM VE BİSİKLET KULLANIMINI TEŞVİK ETMEK AMACIYLA İLÇEMİZDEKİ ORTAOKULLARDA BİSİKLET DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

SAĞLIKLI YAŞAM VE BİSİKLET KULLANIMINI TEŞVİK ETMEK AMACIYLA İLÇEMİZDEKİ ORTAOKULLARDA BİSİKLET DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

    Sağlıklı yaşam ve bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık  Bakanlığı işbirliğindeki protokol çerçevesinde ülke genelinde başlatılan ´Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı´ kapsamında okullarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan veya “bisiklet modülü” dersini uygulayan okullara bisiklet dağıtılıyor. Bu kapsamda Zonguldak Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından alınan 10 adet bisiklet Devrek Atatürk İmam Hatip Ortaokulunda törenle dağıtıldı. Törene; Zonguldak Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yusuf KAYA, Zonguldak Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr.Recep GENÇ, Zonguldak Halk Sağlığı Müdürlüğü Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürü Selim AYDIN,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Zülfikar UÇAR, Devrek Milli Eğitim Şube Müdürü Cihan DURDUBAŞ, Devrek Toplum Sağlığı Başkanı Nuray KURT, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Obeziteyi önlemek ve bisiklet kullanıma dikkat çekmek için kampanyanın başlatıldığını belirten Zonguldak Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yusuf KAYA; “Bisikletleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Zonguldak ve ilçelerindeki ortaokullara dağıtıyoruz.  Devrek te de 5 erkek, 5 kız öğrenci olmak üzere toplam 10 adet bisiklet dağıtıldı. Amacımız hareketli yaşam, sağlıklı beslenme, çocuklarda obezitenin önüne geçmektir. Bisiklet kullanılan ülkelerde obezitenin çok gerilediğini görüyoruz. Bakanlığımız 5’inci, 6’ncı ve 7’nci sınıflarda fiziksel aktiviteyi % 60 artırmak istiyor. 3 yıl boyunca dağıtımlara devam edeceğiz. Bisikletleri verirken çocukların gözlerinin içindeki mutluluğu görmek bizleri daha çok mutlu etti” diye konuştu. 

       Bisikleti çok sevdiklerini belirten öğrenciler ise beden eğitimi derslerinde bisiklet kullanacakları için çok sevinçli olduklarını söyledi.

      İlk etapta Atatürk İmam Hatip Ortaokuluna 2 bisiklet, Gazi Ortaokuluna 2 bisiklet, Ahmet Taner Kışlalı Ortaokuluna 2 bisiklet, Kuva-yı Milliye Ortaokuluna 2 bisiklet, Karşıyaka 100.Yıl Ortaokuluna 2 bisiklet olmak üzere 10 bisiklet dağıtıldı.

Daha sonraki günlerde bisiklet dağıtımına devam edileceği belirtildi.

 

Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kaymakamlık Binası Zemin Kat Devrek / Zonguldak - 0 372 556 10 23 - 556 42 34

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.